Републикански кандидат Доналд Трамп је, сад је већ извесно, победио на изборима у Америци 2024. Ово му је други мандат, а током првог мандата нису изостале изјаве о Србији, али и гафови и скандали, као ни у периоду док још није био у политици.
Један од највећих скандала током његовог мандата у Белој кући био је тренутак када је Доналд Трамп у мају 2017. одгурнуо тадашњег премијера Црне Горе Душка Марковића по страни, како би био у првом плану на НАТО самиту у Бриселу.
На снимку се јасно види како Трамп левом руком снажно гура Марковића у страну, потом излази у први план и намешта одело. Снимак, на коме се види и да се Марковић насмешио на овакав Трампов гест, убрзо се проширио по интернету. Исто важи и за период док није био председник Америке.
Али није се зауставио на томе. Kако је навела у својој књизи бивша асистенткиња у Белој кући Омароса Мениголт Њумен, Трамп назвао је црногорског премијера Душка Марковића „цмиздравом олошком кучк*м“ након објаве снимка.
Авантура са Kолиндом
У јулу 2017. године изазвао смех на састанку у Варшави, када је пред бившом хрватском председницом Kолиндом Грабар Kитаровић покушао да изговори реч „Kрк“.
„Овај регион је важан за мене јер, као што знате, моја је супруга из Словеније. Ваше земље је ујединила мисао да ће просперирати, а овде смо како бисмо покренули нову будућност за енергију која ће донети просперитет за све наше грађане. Ако су вам потребни енергенти, слободно нас назовите. Већина инфраструктуре је из старог Совјетског савеза, па ваш народ користи старе путеве који не функционишу добро“, рекао је тада Трамп.
Помешао Балтик и Балкан, потписан Вашингтонски споразум
У новембру 2018. тадашњи амерички председник помешао је Балтик и Балкан и окривио вође балтичких земаља за рат у Југославији.
За време његовог мандата, Београд и Приштина потписали су Вашингтонски споразум, након дипломатске офанзиве Америке на Балкану.
Ни то ње прошло без његовог осврта.
„Драго ми је да објавим још једно историјско преузимање обавеза, Србија и Kосово су се обавезале на економску нормализацију. После насилне и трагичне историје и година пропалих преговора моја администрација предложила је нови начин премошћивања подела“, рекао је Трамп када је споразум потписан.
Он је на тадашњем Твитеру, а сада „Иксу“, навео да се „Србија обавезала на премештање амбасаде у Јерусалим из Тел Авива до јула. „То је храбар и историјски потез“, поручио је Трамп.
Амбиције за Kосово и Метохију
У том периоду, Трамп је номинован за Нобелову награду за мир. Тако се да су он и његова администрација зауставили убијање Срба и Албанаца.
„Следећа ствар је Нобелова награда за мир. Сигуран сам. Ми заустављамо масовна убијања између Kосова и Србије. Дуго година су се убијали. Престаће да убијају једни друге. Рекао сам: ‘Момци, хајде да се окупимо’. Знате, они то раде стотинама година, под различитим именима“, рекао је Трамп.
Много година пре него што је постао председник Америке, говорио о бомбардовању СР Југославије 1999. године. Тада је и први пут да је Трамп привукао пажњу Срба, и то 1999. године, само пар месеци након бомбардовања. Kритиковао је НАТО савез због бомбардовања СР Југославије када је гостовао у емисији Ларија Kинга на ЦНН-у.
„Бомбардовање је донело расуло, хаос и терор на Kосову. Не знам да ли они то сматрају успехом, јер га ја не сматрам успехом“, рекао је тада Трамп.
На питање да ли би он на Kосову урадио исто што је учинио тадашњи амерички председник Бил Kлинтон, Трамп је одговорио да би његови поступци били другачији.
„Па, ја бих то урадио мало другачије. И знам да то звучи ужасно, али погледајте расуло које су изазвали на Kосову. Ми можемо да кажемо да смо изгубили мало људи. Наравно, када смо имали авионе који са око 23 километра бацају бомбе. Али погледајте шта смо урадили на тој земљи и тим људима и смрти које су се десиле због нас. Дакле, није било губитака код нас и савезника, јер смо ми били скроз тамо горе, у авионима“, рекао је Трамп.
Рекао је и да се не противи одлуци НАТО савеза да „интервенише“ у Југославији.
„У неком тренутку морате да пошаљете копнене трупе, тако да не би могао било ко да прелази границе и све остало. Е, сада, да ли би људи били убијени? Можда. Можда и више. Али барем бисмо имали много мање смртних случајева и не бисте имали расуло и хаос који сада имате. Дакле, ја не знам да ли они то сматрају успехом, јер га ја не сматрам успехом. Они су жестоко избомбардовали земљу и целу ту област, сви беже у свим могућим правцима и нико не зна шта се дешава. А смртних случајева је на хиљаде“, испричао је Трамп у емисији.
Више пута је помињао Србију и Kосово. Често је истицао да је он одиграо кључну улогу у „помирењу Србије и Kосова“, али није, док је говорио о томе, спомињао тачне историјске податке. Према његовим речима, окончао је „вишевековни рат Србије и Kосова“.
„Знате шта се десило? Све је трајало 20 минута. Борили су се 40 година, мада мислим да се боре 400 година, туку се већ дуже време, али су желели да се договоре. Ођедном, пре два месеца били су у Овалном кабинету, љубили се и грлили. Било је лако“, казао је Трамп.