Врло је могуће да екипа ветерана ОВК страхује од специјалног суда, па мисли да може да притиска и да потпуно искључи и косовске тужиоце Албанце.
Специјални тужилац на такозваном Косову Ељез Бљакај поднео је оставку на ту функцију због претњи, како је за приштинске медије потврдио државни тужилац такозваног Косова Александар Љумези. Сумња се да је Бљакај био изложен претњама током истраге о имаму приштинске џамије Шефћетију Краснићију и у последње време током истраге око манипулација са листама ветерана бивше Ослободилачке војске Косова, пише тамошњи портал „Газета експрес“.
Ветерани као лобисти
Колико је озбиљан страх од ветерана ОВК, па су кренуле оставке и повлачења?
Председник Одбора за Косово и Метохију Скупштине Србије Милован Дрецун појашњава за Спутњик да постоји Специјализовани суд који би требало да суди припадницима терористичке ОВК, а да је друга институција тамошње Специјално тужилаштво.
Евидентно да се та некаква удружења ветерана, терориста, понашају као праве паравојне формације, констатује Дрецун, затим се понашају као изразито јаке лобистичке и интересне групације које чине све да се потпуно заташка истина о злочинима које је починила терористичка ОВК и да се спречи да они буду процесирани.
„На Космету је добро познато да то тамошње правосуђе једноставно Албанцима не суди за злочине које су почини током сукоба 1997, 1998. и касније током бруталних етничких чишћења у више наврата, посебно српског становништва. То им годинама успева и они не бирају средства да изврше тај притисак. Сумњало се доста да су нека удружења чак била умешана и у евентуални нестанак потенцијалних сведока, кад је у питању био случај Рамуша Харадинаја и његово суђење у Хашком трибуналу“, подсећа Дрецун за Спутњик.
Новинар Миливоје Михајловић, који одлично познаје прилике на Косову и Метохији, напомиње за Спутњик да се, кад је у питању оставка тужиоца Бљакаја, можда ради и о озбиљнијем проблему, а не само о питању истрага о броју припадника ОВК.
„Наравно, тај број припадника ОВК је озбиљан проблем који је тај тужилац Бљакај истраживао и према неким наводима чак и формирао оптужницу, али тужилаштво ту оптужницу крије и каже да она не постоји. Вероватно се тиче тога да је број припадника ОВК скочио са неких 13 хиљада, колико их је било евидентирано на крају тог косовског рата, на преко 53 хиљаде људи данас“, сугерише Михајловић.
Сви они примају пензије, односно имају месечна примања од по 150 евра, и то су, тумачи Михајловић, велики издаци, па се вероватно ради о великој корупцији и о великој пљачки.
Нема места савесним чиновницима
То је само један део посла којим се Бљакај бавио, прецизира Михајловић, а други део његовог посла тицао се истраге у случају приштинског имама Краснићија, који је регрутовао младе Албанце као борце за ДАЕШ на подручју Сирије и Блиског истока.
„Тад је и доживео неке претње преко вајбера, па је онда имао некакву полицијску асистенцију. Од марта ове године, како пишу приштински медији, полиција је његову децу водила у вртић, а препоручено му је и да угради камере у свом стану, додељен му је службени ауто, да свој приватни аутомобил не пали пре провере, да пријављује полицији своја кретања… Дакле, он је буквално био човек који је штићен од стране те регионалне дирекције у полицији“, наводи Михајловић.
Приштински медији већ су данас објавили тај документ где се види да је Бљакај био на неки начин штићена личност.
Трећа ствар коју је тужилац Бљакај истраживао, према казивању новинара Михајловића, јесте велика афера корупције на Косову у партији Хашима Тачија, у коју је био умешан чак и сам Тачи и велики број функционера његове партије око запошљавања и распоређивања припадника Демократске партије Косова на директорске функције у јавним предузећима.
„Оно што у овом тренутку можемо рећи јесте да се ради о вероватно савесном тужиоцу који је многима сметао. Вероватно је Бљакај додирнуо у осиње гнездо — то је тај списак ветерана. Значи, 50 и нешто хиљада људи којима месечно плаћате 150 евра су озбиљна политичка подршка за некога, и ту заправо треба тражити извор претњи тужиоцу Бљакају“, сматра Михајловић.
Мозаик притисака на Тачија
Тужилац Бљакај није издржао и то је, према Михајловићевом тумачењу, велики шамар институцијама и правосуђу на Косову, али пре свега шамар међународној мисији која је последњих 19 година задужена да уводи право на подручју Косова и Метохије.
С друге стране, председник тамошњег Самоопредељења Аљбин Курти оптужује Хашима Тачија да врши притисак јер је и сам кандидат за суд.
„Врло је могуће да та екипа ратних ветерана страхује од специјалног суда, па мисле да могу да притискају и да потпуно искључе и те косовске тужиоце Албанце. Понављам, ради се о тој такозваној афери ’Пронто‘ у којој су актери били Хашим Тачи, врх његове странке и многи министри. Свакако, ради се и о ДАЕШ-у“, указује Михајловић.
Дакле, подвлачи тај новинар, у питању је микс интереса у којима се спајају мафија и власт на Косову и Метохији.
„То је нешто слично оним прогонима тужилаца у Италији седамдесетих година који су на неки начин били окренути том рату против мафије, чак је и полицијска методологија иста“, пореди Михајловић.
Тај новинар напомиње да не зна како ће реаговати међународна заједница и каже да је могуће да је чак оставка тужиоца Бљакаја једна коцкица у том мозаику притисака, не само на Тачија већ и на остале функционере у косовској власти који су учествовали у рату и за које се сумња да су починили ратне злочине.
Извор: sputniknews.com