Крајем априла, Међувладин савет требало би да потврди отварање евроазијског тржишта за Србију, које броји више од 180 милиона потрошача. То ће српским произвођачима омогућити неограничен бесцарински извоз воћне ракије, а уз квоте и вињака, сира и цигарета, рекао је за РТС министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић.
Две и по године се преговара о споразуму са Евроазијском унијом, а најбитније је да се дође до финализације тог споразума, рекао је Љајић гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а.
„Издејствовали смо и извоз 2.000 тона цигарета“, казао је српски министар.
Свакако да у овом тренутку Србија још нема капацитет да задовољи тако огромно тржиште, али тај споразум биће подстрек српским произвођачима да прошире своје капацитете, истакао је Љајић.
Када је реч о губицима од приштинске таксе на српску робу која износи 100 одсто и која је на снази три месеца, он је рекао да је реч о губитку од око 90 милиона евра.
„Уколико се таксе не укину, ти губици ће бити много већи, јер је проблем губитак тржишта. Већ су се појавили привредници из Словеније, Хрватске, Мађарске и Македоније, који својом робом замењују српске производе“, рекао је Љајић.
Српска роба се на косовском тржишту појављује и алтернативним каналима или кроз сиву економију, а некада се српски производи пласирају у Македонију одакле се реекспортују на Косово.
Годинама се прича о нижој цени роминга у региону, а према речима министра Љајића, почетком априла се очекује споразум о нижој цени роминга, који ће, поред Македоније, Црне Горе и БиХ, овог пута укључити и Албанију и КиМ.
Министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић очекује да се у догледно време снизе цене роминга и са земљама ЕУ.