СВЕТСКИ познати руски политиколог и геополитички аналитичар Игор Панарин дао је велики интервју «BUSINESS Online» у којем је упозорио да је пандемија корона вируса новог типа специјално организована планетарна операција са употребом тог вируса као био-оружја.

Указао је против кога је све и зашто уперен врх тог копља и ко иза свега стоји.

* Колико су снажни кинески «комсомолци»? Многи о њима говоре негативно, мада нема ништа срамотно бити родом из нижих слојева и све постићи сам. Ти људи су Кинези. Или их контролише неко споља?

– У Кини се лидером „Комсомола“ сматра тренутни шеф владе Ли Кећианг који има довољно присталица. Моје је гледиште: «комсомолска» кохорта НР Кине повезана је са лондонским глобалистима. То је врста интерне неформалне партије – попут Клинтониста у САД-у или системских либерала, сислиба у Руској Федерацији, који доминирају нашим финансијским и економским блоком.

Међутим, њихова доминација више није безусловна. За разлику од свог пријатеља Си Ђинпинга, Владимир Путин успео је да започне прочишћавање елите, а то је успео у спасоносном јануару, разрешавајући владу Дмитрија Медведева. У новом кабинету, поред самог Мишустина, постоје и врло јаки «государственици», међу њима је и први потпредседник владе Андреј Белоусов.

Узгред, он је једини из финансијског и економског блока безусловно признао присаједињење Крима, а остали су били изузетно опрезни у својим изјавама. Снажно подржавам његово именовање и сматрам тандем Мишустин-Белоусов веома јаким. Верујем да њихови напори у тренутним тешким условима одржавају стабилност руске економију, нема брзог раста цена, а сви најједноставнији потребни производи – брашно, шећер, тестенина, кромпир и други – налазе се у продавницама. Неке робе су, у првим данима највећег узбуђења, нестале са рафова, али паника је прошла, а несташице нису у изгледу.

Мишустин је генерално веома ефикасан, он је вешт организатор. Остале кључне личности у Путиновом окружењу су министар одбране Сергеј Шојгу, секретар Савета безбедности Николај Патрушев, директор ФСБ Александар Бортников и псковски митрополит Тихон (Шевкунов). То су људи који се безусловно могу сматрати кључним у Путиновом тиму.

Осим јануарског кадровског чишћења, у марту смо успели да извршимо нафтни контраудар …

* Мислите на излазак Русије из нафтног споразума са ОПЕК?

– Да, и мислим да је то исправна одлука.

* А чињеница да су цене по барелу тада пале на 13-15 долара?

– Али сада су већ порасле: сирова нафта Брент тргује се са 36 долара по барелу, а нови споразуми за смањење производње нафте већ су постигнути. У условима ових колебања цена, ми ћемо издржати, а они – наши конкуренти – тешко. Мислим не само на Саудијце, већ и на Сједињене Државе.

Раније је Трамп имао све разлоге да се поноси својим достигнућима: за три године отворио је 7 милиона нових радних места и смањио незапосленост. Следећег новембра 45. председник Сједињених Држава имао би 80 посто шанси за победу на следећим председничким изборима. Џо Бајден и Берни Сандерс изгледали су смешно. И изненада, криза изазвана коронавирусом, Трамп поново има 4 милиона незапослених. Сада су шансе домаћина Беле куће значајно смањене.

Чини ми се да се био-оружје користи и унутар Сједињених Држава – можемо рећи да су оне шеста мета, осим Италије, Ирана, Кине, Француске и Немачке.

Према Veterans Today, „амерички талибани“ (како су их назвали) намерно шире вирусе у Сједињеним Државама. Локални циљ је, понављам, срушити Доналда Трампа.

Имајте на уму да се у Русији COVID-19 још увек не шири таквом брзином. Прва два случаја инфекције коронавирусом забележена су крајем јануара. Ипак, епидемија још увек није успела да обухвати све руске регионе, а у неким од њих, хвала Богу, број заражених се не мери ни десетинама, већ јединицама. Односно, ширење заразе широм земље (а наша је, наравно, велика – то је неспорно) прилично је мало. Италија је имала 7 дана, а Кина 10 да их у потпуности покрије пандемија.

„НАСТАВЉА СЕ ТАКМИЧЕЊЕ ИЗМЕЂУ ДВА МОДЕЛА РАЗВОЈА ЧОВЕЧАНСТВА – РУСКОГ И БРИТАНСКОГ“

*Зашто су Путин, Трамп и Си Ђинпинг, како кажете, били нападнути? У контексту геополитике они су конкуренти, а не савезници. Или се видела могућност неке врсте савеза конзервативних светских лидера?

– Претпостављам да би комуникација ове три вође требало да постепено води ка „новој Јалти“ – слично као на Јалтанској конференцији у фебруару 1945. године. А то би се могло догодити врло брзо – по мојој верзији, најуспешнији тренутак за такве преговоре могао би бити јун ове године, а Београд би био најприкладније место. Зашто Београд?

То би било дубоко симболично. У главном граду Србије је једини споменик цару Николају II на свету. Да, последњи руски цар имао је много слабости. Лично га критикујем због чињенице да се у јануару 1917. године није усудио да предузме хитне мере и кадровско чишћење – за разлику од Путина који је благовремено донео одлуке у јануару 2020. године. Али под Николом Последњим изграђена је Транссибирска железница – 9 хиљада километара железничких пруга, веома важних за будуће царство. Руско становништво је повећано за 60 милиона – која се друга влада може похвалити са тим? Али главна ствар је да је на иницијативу руског цара сазвана прва мировна хашка конференција 1899. која је изнела концепт мирног развоја човечанства.

Конференција је отворена на рођендан Николаја Александровича – такав је био предлог данске краљице, која је ценила заслуге Романова у свом сазиву. Понудили смо свет без сукоба и рата. Русија је била практично самозадовољна, њено становништво је расло, развијала се економија. То није одговарало Британцима, који су понудили свој пут у рат. Лондон је учинио све да дође до Првог светског рата, што је резултирало падом Отоманске, Руске, Немачке и Аустроугарске империје. Затим је уследио Други светски рат – као наставак истог пута.

У ствари, такмичење између ова два модела људског развоја наставља се и данас. Један од њих се може назвати „руски пут“, а други – „британски пут“. Стога би циљ могућег сусрета Путина, Трампа и Си Ђинпинга био да се спречи још један светски рат, који се може одвијати и у врућем облику и у облику био-рата (који се догодио у овом тренутку).

Друга ствар око које би се три светска лидера требало да сложе је ликвидација НАТО блока као агресивне структуре. Треће, стварање новог модела света који би могао да се изрази на евроазијском континенту, укључујући геополитичку унију Немачке, Аустрије, Италије, Русије и Белорусије (ја то називам ГИАРусија). Друга вероватна алијанса је Балканска конфедерација са центром у Београду. Затим „Франконија“ – Француска, Белгија, Шпанија, Шкотска. На северу – условна „Хансеатска лига“ – Скандинавија и балтичке земље. Па, Енглеска и Холандија – такође би могле да формирају савез. Плус ариански простор – Турска, Иран, Ирак, Катар, Саудијска Арабија, УАЕ, Бахреин. А на Блиском Истоку – Асирија (Сирија, Либан, Јордан, Кипар, Палестина) итд. Све то је потребно како би се Британији у потпуности укинула могућност да икада организује било какав рат.

Наравно, ово није ништа друго до мој предлог, моја хипотеза о новој слици света како би се Путин, Трамп и Си Ђинпинг могли да састану.

Не тако давно, 16. децембра 2019. године, у Катару (Доха) је одржана међународна конференција на којој сам и ја имао прилику да учествујем. Ниво конференције био је прилично висок – присуствовали су јој заменик генералног секретара УН-а, шефови држава, неколико хиљада гостију из 104 земље. На овом догађају изразио сам идеју о потреби троструког састанка и нисам наишао ни на какво одбацивање нити приговор. Али ово је платформа за дискусију и постоје разне идеје.

* Колико ће ефикасно Трамп да одолева? Чини се да се он налази у најугроженијем положају.

– Доналд Трамп, по мојој процени, сјајно одолева. Подсетимо се како је година почела – атентатом на иранског генерала Касема Сулејманија 3. јануара. Ово је отворило директан пут ка великим сукобима великих размера, али хитни пут Владимира Путина у Дамаск 7. јануара и његов сусрет с Башаром Асадом, верујем, спречили су рат. Било је веома ризично, али Путин је то урадио.

Највероватније, уклањање Сулејманија обављено је без Трамповог знања, али из очигледних разлога он то није могао јавно рећи. Међутим, погледајте шта се сада дешава: то готово не примећујете иза димне завесе коронавируса, али Американци напуштају Ирак, све базе су практично празне. Ово је велики догађај. Међутим, ова тема се слабо покрива у медијима, барем у руским.

Да, Трамп је издржао ударац и није ушао у рат, али колико га је то коштало? Према неким извештајима, 2. фебруара 2020. требало је да се изврши покушај атентата на америчког председника на Флориди, у владиној резиденцији. Ипак, то је спречено.

Моја лична верзија је да је Трумпова обавештајна структура превентивно уништила два авиона ЦИА-е заједно с терористима: један се наводно срушио у Авганистану, а други у Ираку. Пуковник ЦИА-е Мајкл Д’Андреа, познат по имену Ајатолах Мајк, који је водио целу операцију за елиминацију Сулејманија у Багдаду, очигледно је убијен заједно са њима.

Ако су неке конспиролошке процене тачне, тада у априлу САД планирају ухапсити глобалне клинтоните, педофиле итд. Успут, ФЕД-у може бити нанесен разорни ударац путем његове национализације. Ово би требало значајно да ослаби позицију Трампових противника.

„ПОСЛЕ ПУЦЊАВЕ НА ЛУБЈАНКИ, ПУТИН СЕ ОДЛУЧИО НА КАРДИНАЛНЕ ПРОМЕНЕ У СТРУКТУРИ ДРЖАВЕ“

* Ко су они, противници Трампа? Ви их зовете Клинтонисти, либерали или „дубока држава“. Шта се крије иза свих ових појмова?

– Средиште дубоке државе је Лондон. У рукама ових људи налазе се три велика инструмента. Прва је најдубља држава Сједињених Држава; њен политички „кров“ су Бил Клинтон и његова „породица“, финансијски, економски и делом идеолошки блок су Џорџ Сорош и Бил Гејтс, а моћни блок је део ЦИА-е и Министарства одбране (али не у потпуности). Америчку дубоку државу створили су Винстон Черчил и Вилијам Донован, тадашњи вођа америчке ОСС, након Другог светског рата.

Други алат је ФЕД, америчка Федералне резерве, а трећи су глобални медији, укључујући и оне у Русији. Позивам руске телевизијске канале да приказују филмове о Великом Отаџбинском рату, али само јуче је један од федералних канала провео цео дан вртећи филмове о Џемсу Бонду. Моји претплатници ми пишу да, на пример, у Јапану гледаоци очекују и историјске и патриотске филмове од своје телевизије, а тамо – Бондиана, исто као и наша. Успут, на моје разочарање, RT канал – Russia Today – све више игра на страни глобалиста, у глобалистичком тренду. Информацијa о Русији нема више од 8–9 процената и то углавном у негативном формату.

Сећате ли се пуцњаве на Лубjанки 19. децембра 2019? Догодило се то истог дана када и Путинова велика конференција за штампу и уочи Дана Чекиста (који се слави 20. децембра). Голим оком се видело да се ради о нападу на руске специјалне службе и лично на Путина. Па шта? RT даје 19 извештаја на енглеском са лица места. А када се недељу дана касније у САД-у догоде два изузетна догађаја – пуцњава у цркви, и напад на синагогу и рабинову кућу, исти канал емитује шест пута мање сторија.

Није случајно што су се 19. децембра код зграде ФСБ-а појавили либерали свих боја који су емитовали оно што се догађало путем интернета, много пута преувеличујући инцидент и појачавајући панику (до те мере као да су зграду на Лубјанки освојили непознати људи). Иако, да није било акције наше контраобавештајне службе, напад на зграду ФСБ-а могао би бити много већи. Дакле, либерали су, у ствари, емитовали оно што је требало, по нечијим плановима, да се догоди, али то се није догодило, због одговарајуће реакције.

Скоро сам уверен да је након овог инцидента Владимир Путин проценио обим провокације и одлучио да изврши фундаменталне промене у структури државе које су уследиле у јануару. Започео је, као што рекох, лево-конзервативни заокрет, заправо понављајући Трампа у одређеној мери.

* Да ли уопште постоји алтернатива глобалним медијима? Поред Трампа и „Твитера“ и америчког телевизијског канала Фокс Њуз, тешко је присјетити се било чега другог.

– Занимљив пример: након телефонског разговора Путина и Трумпа, 1. априла, руски авион Ан-124 са теретом за помоћ у борби против коронавируса слетео је на аеродром у Њујорку, конструктивно је известио само један амерички телевизијски канал, Фокс Њуз. И ниједан од многих америчких медија! Али то се већ зна. Доналд Трамп ради у ситуацији када је 92 одсто медијских извештаја о њему негативно, а само 8 одсто је неутрално или подржавајуће.

* Шта је ваша прогноза: да ли ће карантинске мере бити укинуте до 9. маја? Да ли ћемо победити коронавирус, бар за 75. годишњицу Велике победе?

– Сада се износе предлози за одлагање прослава до 24. јуна – у част прве Параде победе коју је тог дана одржао Јосип Стаљин. Не искључујем да се 24. јуна могу организовати прославе – бар неке од њих. Али подсетимо се да је 7. новембра 1941., под много тежим условима, Стаљин организовао војну параду. Како јавља Сергеј Шојгу, међу руским војним особљем нико није заражен коронавирусом.

Дакле, парада може и треба да се одржи. И време је да се патриотске теме врате барем у државне канале и медије блиске држави. То ће ублажити ситуацију и преокренути негативни ток информација који се и даље прелива преко нас: поруке не о оздрављеним, него о мртвима итд. Ово је очигледно притисак на психу људи који су сада код куће, у самоизолацији.

Међутим, по мом дубоком уверењу, већ смо прешли кључну тачку кризе. Наравно, да Путин није предузео одлучне мере у јануару, онда би у марту Русија ушла у страшан период дестабилизације.

Говорио сам о тријумвирату Путин – Трамп – Си Ђинпинг. Дакле, у овом тројцу је, по мом мишљењу, вођа руски председник. Потпуно је неприхватљиво да га повучете сада или чак после 2020. године из игре. Нова конструкција света тек почиње да се обликује, и морамо свима нама дати времена да уђемо у будућност са најмање губитака за Русију.

* * *

(Игор ПАНАРИН је 27. марта 2009. године, учествовао на предавању генералног секретара УН-а Бан Ки Муна, које је одржано у Великој вили руског министарства спољних послова. Након предавања, Панарин је прокоментарисао потребу за увођењем нове светске валуте АКИУРЕ (име је смислио сам Панарин) на основу три водеће светске валуте: АКУ (Азијска монетарна јединица је конвенционална монетарна јединица, у ствари виртуелна корпа од више од 10 валута, чији се просечни курс конвенционално израчунава користећи једну од истраживачких института у Јапану, никада није донета одлука „о стварању монетарне јединице“ са таквим називом), рубље и евра, као и расправу о предлозима Русије и Кине о новим светским валутама на самиту Г20 у Лондону. Према његовом мишљењу, управо увођење АКИУРЕ омогућиће неприметно прелазак на нови модел светског развоја.

У априлу 2009. године, предложио је интеграцију Евроазије као једног од средстава за превазилажење глобалне финансијске и економске кризе, укључујући развој заједничког антикризног програма ШОС и одбацивање долара у међусобним обрачунима између земаља чланица ШОС у корист двогласне корпе (која се састоји од две валуте – јуана и рубље) и нове валуте ШОС. Панарин је изнео идеју преласка на међусобна обрачунавања од три нивоа: националне валуте; рубље или јуан; корпе у две валуте (рублеиуан), а такође је позвао земље ШОС да поднесу заједнички предлог о увођењу нове светске валуте АКИУРЕ за следећи састанак Г-20 у јесен 2009. године.

20. маја 2009. године, почео је да води ауторску недељну радио емисију Светска политика на радио станици Глас Русије.

Учесник је више међународних конференција и форума (Аустрија, Велика Британија, Немачка, Грчка, Индија, Шпанија, САД, итд.). Учествовао је у вестима и аналитичким емисијама на телевизији и радију.

Аутор је више од 20 књига о теорији и пракси информативних и хибридних ратова.

Превео: В.К.

https://www.business-gazeta.ru/article/464732

Оставите Коментар