Национална популација најугроженије птице, орла крсташа, богатија је за чак два нова гнездећа пара, саопштило је Друштво за заштиту и проучавање птица Србије уочи Светског дана биодиверзитета, преноси 021rs.
Како наводе у овом Друштву, на крајњем северу Баната обитава последњи пар орлова крсташа, птице која краси националне симболе. Губитак станишта, убијање и тровање довели су крсташе на праг изумирања у Србији.
Суочени са забрињавајућом ситуацијом орнитолози Друштва за заштиту и проучавање птица Србије у пролеће 2017. године започели су програм чувања гнезда. Ова активност имала је за циљ да спречи узнемиравање и угрожавање последњег пара крсташа у најосетљивијем периоду године, када подижу потомство. Од марта до јула орлове су надгледали и чували волонтери чији је боравак на терену у претходне три године допринео успешном гнежђењу и излетању пет младунаца, кажу у овој организацији за заштиту птица.
„Срећан сам и изузетно поносан што након дугих година стрепње и неизвесности данас можемо да саопштимо јавности да се орао крсташ враћа на небо изнад Србије. Ово је значајно достигнуће за нашу организацију и уопштено заштиту птица и природе у Србији. Показали смо да уједињени стручњаци, бројни грађани, државне институције, привреда и медији имају снаге и воље да направе велике промене“, каже извршни директор Друштва за заштиту и проучавање птица Србије Милан Ружић.
Три гнездећа пара орлова крсташа јесу успех, али орнитолози поручују да и даље има разлога за бригу. Губитак станишта и хране и даље прете орловима. Нови парови у многим деловима Војводине не могу да пронађу стара стабла на којима би направили своја велика гнезда. Пашњаци на којима живе текунице, омиљени плен крсташа, убрзано нестају услед преоравања. Стручњаке изузетно забрињавају учестали случајеви тровања дивљих птица и других животиња, а неки од њих овог пролећа догодили су се у непосредној близини станишта крсташа.
„Ове године поставили смо нове металне платформе за гнежђење орлова, наставили кошење зараслих пашњака, започели садњу дрвећа и обезбеђивање плена као додатне мере за опоравак популације крсташа. Апелујемо на грађане да буду савесни и пестициде у пољопривреди користе одговорно и према упутствима, а да случајеве намерног тровања животиња пријаве полицији и тужилаштву“, каже координаторка пројекта „PannonEagle LIFE“ у Друштву за заштиту и проучавање птица Србије Мирјана Ранков.
Друштво за заштиту и проучавање птица Србије планира да ове године по први пут једног младунца орла крсташа обележи сателитским одашиљачем како би имали бољи увид у понашање младих крсташа по напуштању гнезда. Такав начин праћена пружа информације куда се птица креће, где лови, а уколико се предуго задржава на једном месту могуће је посетити је и проверити да ли је са птицом све у реду.
Пројекат „PannonEagle LIFE“ се спроводи уз финансијску подршку ЛИФЕ програма Европске Уније и траје до 2022. године. Циљ пројекта, око кога се окупило 13 партнера из Мађарске, Аустрије, Словачке, Чешке и Србије, јесте да се повећа популација орла крсташа у Панонској низији уз значајно смањење страдања проузрокованог од стране људи.