ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Џозеф Бајден састаће се са председником Русије Владимиром Путином у Женеви, у Швајцарској, сутра 16. јуна и то ће бити њихов први званични сусрет као двојице председника и први и од када је Бајден свог руског колегу назвао убицом, а Путин му одговорио да се погледа у огледало.
Последњи пут Путин и Бајден састали су се пре 10 година, док је Бајден био потпредседник САД.
То није први сусрет руског и америчког председника у Женеви, пре њих ту су се 1985. године састали Ронаолд Реган и његов руски колега Михаил Горбачов.
Детаљи самита у Женеви су договорени на састанку саветника за националну безбедност САД Џејка Саливана и његовог руског колеге Николаја Петрушева.
Двојица лидера ће разговарати о билатералним везама, проблемима везаним за стратешку нуклеарну стабилност, наводном руском уплитању у изборе, хаковању и другим питањима, укључујући сарадњу у борби против ковид-19 и регионалне сукобе.
За разлику од своја четири претходника у Белој кући, који су се потрудили да изграде добре везе са Путином, Бајден је јасно ставио до знања да изградња личних веза може имати своје границе, пренели су амерички медији.
Мајкл Мекфол, бивши амерички амбасадор у Русији, који је био са Бајденом на састанку са Путином 2011. године, рекао је у интервјуу да би Бајден могао имати дубљи скептицизам и можда информисанији приступ према Путину од било ког од његових претходника из Беле куће.
– Бајден је провео време у Грузији. Провео је доста времена у Украјини. Путовао сам са њим у Молдавију и провео је доста времена у источним деловима НАТО савеза. Био је на тим местима и из прве руке чуо за руску агресију и руску претњу. … Створио је јединствену компоненту своје анализе о Путину коју други председници нису имали – истакао је он.
Бајден је рекао да ће у својим односима са Путином предузети далеко другачији приступ од бившег председника Доналда Трампа, који је показао необично поштовање према руском председнику и још тројице бивших америчких председника, чији су се политички животи преклапали са временом које је Путин провео на власти.
С друге стране председник Русије изјавио је у петак да се нада да ће Бајден бити мање импулсиван од свог претходника.
Због опште цензуре на интернет небу, Националист можете пратити и на следећим мрежама:
Руска страна оценила је стање односа две земље као критично, уз оцену да би састанак требало да им помогне да постигну разумевање око неких питања.
Пре Бајдена, Путин се састао са још четворицом америчких председника – Доналдом Трампом, Бараком Обамом, Џорџом W. Бушом и Билом Клинтоном, са којима је имао различите односе.
Први председник који се састао са Путином био је Бил Клинтон са којим се упознао 1999. године на окупљању Азијско-пацифичке економске сарадње, неколико месеци пре него што ће Путин наследити Бориса Јељцина на месту председника и нешто више од годину дана пре краја председничког мандата Клинтона.
Клинтон је тада Путина, у телефонском разговору са британским премијером Тонијем Блером, р назвао „типом који има пуно амбиција за Русе“, али и изразио забринутост за демократију под Путином.
Џорџ W. Буш је силно покушавао да шармира Путина, угостивши га на његовом ранчу у Кравфорду у Тексасу, доводећи га на имање његовог оца у Кенебункпорт, у Мајну, где су 43. и 41. председник одвели руског председника у риболов.
Али, Путин је на крају напустио Буша и тај однос је тешко угрожен после руске инвазије на суседну Грузију 2008. године, након што је грузијски председник Михаил Сакашвили наредио својим трупама да оду у отцепљени регион Јужне Осетије.
Барак Обама дошао је на функцију тражећи ресетовање односа између САД и Русије, иако је пре посете Москви на почетку свог првог мандата са презиром говорио о Путину, рекавши да је Путин, у то време премијер Русије, једном ногом ходао старим начинима пословања, а другом ногом – новим.
Након састанка лицем у лице лице, Обама је изјавио да је веома уверен да је премијер човек данашњице и да чврсто гледао у будућност, међутим тај осећај се променио након сусрета на маргинама самита Групе осам у Северној Ирској 2013. године, када су лидери групе неуспешно вршили притисак на Путина да се придружи позиву да сиријски председник Башар ал Асад одступи, а бившем запосленом и у америчкој Агенцији за националну безбедност Едварду Сноудену било је дозвољено да остане у Русији.
Када се ради о Доналду Трампу, његова тенденција да се понаша према Путину са поштовањем, довела је до тога да су се многи у Вашингтону отворено питали да ли су Руси имали нешто неугодно везано за тадашњег америчког председника.
И Трамп и Путин су јавно негирали такве спекулације.
Састанак Бајдена и Путина заказан је за 13 сати по локалном времену и прво ће бити одржан у ужем, а затим у ширем формату.
Из Кремља су најавили да ће трајати неколико сати, као и да ће два председника имати одвојене конференције за новинаре – Путин у 18 сати, а Бајден пре њега.