Централни научно-истраживачки институт за прецизно инжењерство (део одбрамбене корпорације „Ростех“) оживео је јединствени пројекат који је угашен након распада СССР – поново је прорадила специјална лабораторија за тестирање оружја у арктичким, пустињским и другим екстремним условима, преноси телевизија „Звезда“.
У коморама за тестирање проверавају се радне перформансе оружја на температурама од минус 60 до плус 60 степени Целзијуса и у отежаним условима, који симулирају кишу, загађење прашином и друге неповољне факторе.
Ватра, вода и хладан ваздух постале су уобичајене стихије за руско оружје. Аутоматске пушке, митраљези и бацачи граната, па чак и топови прецизно и беспрекорно раде на Арктику, што је проверено више пута током војних вежби које су одржаване у близини Северног пола и руских војних објеката.
Пре него што стигне до војске, руско оружје се прво тестира у Централном научно-истраживачком институту за прецизно инжењерство (ЦНИИточмаш). Не само да се проверава рад нових примерака оружја у свим временским условима, него и различитих серија аутомата и митраљеза који се налазе у употреби. Функционалност топова калибра 30 милиметара у арктичким условима тестира се у лабораторијама које представљају читав комплекс просторија са ниским температурама.
У лабораторији постоје три специјалне коморе за различита тестирања оружја. Осим коморе са веома ниским температурама, постоји и комора са прашином, која имитира пешчану олују, а такође постоји комора у којој су комбиновани топлота и јака киша како би се руски аутомати тестирали у тропским условима. ЦНИИточмаш је ове совјетске технологије обновио и много пута модификовао на својој бази.
„Руска војска добија оружје које може функционисати у свим климатским условима. Посебна пажња се придаје Арктику, где је све више војних објеката. Чак и моћни ракетни и ПВО системи добијају арктичке пандане. Наше јединице, које чувају северне границе, треба само да набаве оружје које је већ проверено по свим параметрима у институту у Подмосковљу. Штавише, тамо се оружје тестира у таквим условима и на таквим температурама, да се сматрају екстремним чак и за Северни пол“, наводи телевизија „Звезда“.