Председник Русије Владимир Путин изјавио је да ће Русија развијати вештачку интелигенцију (АИ) у сарадњи са партнерима из земаља БРИKС-а и других држава. ​Сбербанка, водећи руски играч у развоју вештачке интелигенције, саопштила је јуче да су се национални АИ савези из земаља БРИKС-а — Бразила, Kине, Индије и Јужноафричке Републике — али и из Србије, Индонезије и других земаља које нису чланице БРИKС-а, прикључили Мрежи АИ савеза.

Овај потез Путина је део настојања да конкурише доминацији Сједињених Држава у једној од најперспективнијих технологија 21. века. Из Србије још није стигла званична потврда о прикључивању овој АИ мрежи, али само саопштење Сбербанке говори о томе колико је наша држава цењена у свету, и колико је напредовала на пољу АИ технологије.

Такође, ова вест из Русије долази у тренутку када је Владимир Путин изгубио једног од кључних савезника на блиском истоку, Сирију, што указује на то да је Москви преко потребно да поврати пољуљано поверење пријатељских земља.

Говорећи на главној руској конференцији о вештачкој интелигенцији у Москви, Путин је најавио оснивање нове Мреже АИ савеза, која ће објединити националне савезе и истраживачке институције из земаља БРИKС-а, као и других заинтересованих држава.

– Русија мора да равноправно учествује у глобалној трци за стварање моћне вештачке интелигенције. Управо на таквим напредним решењима сада раде руски научници. Позивамо научнике из целог света на сарадњу – рекао је Путин.

Западне санкције, усмерене на ограничавање приступа Русије кључним технологијама, озбиљно су угрозиле амбиције земље у области вештачке интелигенције. Главни светски произвођачи микрочипова обуставили су испоруке у Русију, што је створило значајне препреке за технолошки напредак.

САД и Kина: Светски лидери у области АИ

САД и Kина остају водеће светске силе у области вештачке интелигенције. Новоизабрани председник САД Доналд Трамп именовао је специјалног саветника за АИ и криптовалуте како би обезбедио технолошко и економско лидерство Америке.

Ипак, сарадња Русије и Kине могла би променити динамику у глобалној трци за развој АИ. Русија је међу десетак земаља, укључујући САД, Kину, Велику Британију и Израел, које развијају сопствене генеративне моделе вештачке интелигенције.

Русија на глобалним АИ ранг-листама

Према глобалном индексу вештачке интелигенције Тортоисе Медиа, који оцењује 83 земље на основу примене и инвестиција у АИ, Русија се налази на 31. месту, далеко иза САД и Kине, али и чланица БРИKС-а попут Индије и Бразила.

Алат Вибранцy АИ универзитета Станфорд, који процењује 36 земаља по 42 показатеља развоја АИ, рангирао је Русију на 29. место. Ово указује на потребу за значајним напорима како би земља ојачала своје позиције у овој области.

(Информер)