Трампово писмо Вучићу и Тачију је вишеслојно и вероватно намерно састављено тако да свако може да га тумачи себи у прилог, односно да из њега ништа јасно не произилази. Исувише је рано за закључак како писмо представља нешто што иде у прилог Србији, док ни Албанци немају основа да тврде да је позитивно за њих.
Писма америчког председника Доналда Трампа, која је упутио српском председнику Александру Вучићу и председнику привремених приштинских институција Хашиму Тачију, на различите начине интерпретирају се у српској јавности и међу косовским Албанцима.
Док неки у Србији позив који је амерички председник упутио виде као неку врсту преокрета у досадашњој америчкој политици према решењу косовског питања, председник привремених институција на КиМ Хашим Тачи писмо тумачи као један од четири историјска момента у односима САД и Косова.
„Први моменат је био када је покојни председник Џорџ Буш Старији упутио јасну поруку Слободану Милошевићу на Божић 1992. године да неће дозволити да се оно што се десило у Босни и Херцеговини понови на Косову. Друга јасна историјска порука била је одлука председника САД Била Клинтона да започне бомбардовање. Трећа историјска порука била је изјава Џорџа Буша Млађег: ’Што је доста, доста је‘, и шест месеци потом Косово је постало независно и суверено“, рекао је Тачи за приштинску телевизију „Клан Косова“.
Оно што је јасно, према речима аналитичара Драгомира Анђелковића, јесте да Трампово писмо не представља континуитет америчке политике како га види Хашим Тачи.
„То писмо не представља продубљивање антисрпске политике. С друге стране, не можемо да изведемо закључак да овај Трампов наступ представља једну врсту дисконтинуитета у односу на све и да Америка заузима објективну позицију, ако не просрпску, да је спремна и да тежи компромису. Трампово писмо је вишеслојно и вероватно намерно састављено тако да свако може да га тумачи себи у прилог, односно да из њега ништа јасно не произилази“, каже Анђелковић.
Према Анђелковићевом мишљењу, исувише је рано за закључак како писмо представља нешто што иде у прилог Србији, док ни Албанци немају основа да тврде да је позитивно за њих, јер је за њих позитивно само оно што представља континуитет пређашње политике.
У писму од 14. децембра Доналд Трамп је навео да су САД спремне да помогну у постизању споразума између Србије и Косова о нормализацији, који је надохват руке. Мирни и продуктивни односи између Србије и Косова, према Трамповим речима, били би прекретница за регион.
Трамп је у писму Тачију навео да је Косово кључни партнер у напорима Вашингтона да гарантује мир и стабилност целе Европе.