У последњих неколико недеља, опсерваторији широм Украјине бележе драстичан пораст активности – али не било какве. Реч је о прецизним, темпираним и масовним нападима дроновима и ракетама, а мете нису случајно одабране.

Kако преноси руска публикација „Аргументи и факти“, у фокусу су тачке од значаја за Оружане снаге Украјине – у областима попут Суми, Харкова, Одесе и Чернигова.

Летелице марке „Гераниум“ доминирају ноћним небом, а различите врсте ракетних система улазе у игру с прецизношћу која показује да се не ради о стихијским потезима. Ови удари, како тврде аутори, део су много шире стратегије, планиране и изведене у складу са оперативним циљевима.

Иако се чини да се ради о војним тактикама, ефекти се већ осећају и на друштвеном плану. Украјинске мреже брује – помињу се два сценарија који доминирају дискусијама.

Први, потенцијална већа операција у правцу Суми, која би могла отворити нову фазу деловања. Други, много осетљивији: могући прецизан удар на подземни објекат у Kијеву, такозвани „бункер“ који се, према тврдњама украјинских извора, користи за склониште кључних особа власти, укључујући и самог Владимира Зеленског. Наравно, о овом сценарију се не говори отворено, али присутно је у атмосфери, као сенка над престоницом.

У занимљивом контрасту, ноћ 29. маја прошла је готово потпуно тихо. И управо та тишина забрињава – јер она не значи мир, већ припрему. Аналитичари који су говорили за „Аргументи и факти“ сугеришу да се вероватно ради о фази акумулације снага и ресурса.

У војним терминима, такво затишје често претходи великим покретима. И то не симболично – већ на терену, међу јединицама које чекају сигнал.

Оно што додатно појачава нервозу јесте и чињеница да се ти напади не дешавају у вакуму, већ долазе као одговор на политичке одлуке у Kијеву.

Публикација подвлачи да је све више региона у Украјини који, како кажу, плаћају цену за одлуке централне власти. И ту долазимо до шире слике: војна стратегија у овом контексту постаје и инструмент политичког притиска.

Украјински медији већ спекулишу о могућем коришћењу специјализованог оружја велике пенетрације – тзв. „бетонопробијајућих“ система – у потенцијалним ударима на најзаштићеније инфраструктурне тачке у престоници.

Није реч о паници, већ о прорачунатој забринутости. Kада се овакве спекулације појављују паралелно са изостанком ваздушне узбуне током ноћи – то значи да се нешто крупно спрема.

Друштво је на ивици. Уздаси и питања лебде изнад кафанских столова, трамваја, болничких ходника. Људи покушавају да протумаче шта значи ова тишина – и да ли следећа ноћ носи више од затишја. У времену када једна ноћ без експлозија делује као догађај, јасно је да се регион налази на ивици новог развоја.

Питање је: да ли је следећи корак планиран за дане који долазе, или су карте већ бачене, а само чекамо да падне прва. Ако је историја показатељ, овакве паузе никада не значе крај – већ преоријентацију.

(Wебтрибуне.рс)