Иранци су у Аденски залив послали наоружан поморски разарач како би заштитио иранске бродове који плове том рутом.
Како се наводи, разарач „Саханд“ је наоружан системом ракета дугог домета.
Тај брод је најнапреднији ирански разарач, и у потпуности је произведен у Исламској републици. У пратњи ће бити и логистичко пловило, као и носач хеликоптера.
Iranian destroyer Sahand deployed to Gulf of Aden with aim of protecting ship lanes https://t.co/q5Lcjn1Opp pic.twitter.com/zuP3ADA5BP
— Borzou Daragahi ?? (@borzou) August 26, 2019
У извештају није наведен разлог слања разарача, али су свакако очи света већ месецима упрте у Иран, танкере и залив.
Ситуација је, подсетимо, постала озбиљна када је објављено да су гађани танкери пуни нафте намењене САД, у водама Уједињених Арапских Емирата. Након тога, такође у водама Персијског залива погођена су још два танкера. За оба случаја САД су окривиле Иран, који је негирао да он стоји иза напада.
The Iranian Navy launched on Sat a domestically-built destroyer in the southern port city of Bandar Abbas, Press TV reported. The military vessel, named Sahand, has radar-evading stealth properties and can embark on voyages for 5 months without resupply. https://t.co/gkU94KFu8P pic.twitter.com/pZ3GCwvOqX
— Global Times (@globaltimesnews) December 3, 2018
Потом је уследила вест да је британска ратна морнарица запленила ирански танкер у водама Ормуског мореуза због сумње да је преносио нафту за Сирију, која је под међународним санкцијама. Након више од месец и по ирански танкер је ослобођен, али уз претњу САД да ће свака земља у коју пристане или од које затражи помоћ трпети последице.
Исти танкер је, наводно, како преносе светске агенције, Техеран продао и није више на рути на којој је био. Такође, Иран је у више наврата најавио да ће своје танкере убудуће бранити свим силама.
Iran Deploys Its Most-Advanced Indigenous Destroyer Sahand To Gulf of Aden https://t.co/riHtKzIHMx pic.twitter.com/TfqEjMA8qD
— Karl E (@therussophile) August 26, 2019
Аденски залив, у који је Техеран послао разарач, налази се у Арапском мору, између Јемена и Сомалије, на рогу Африке. На северозападу је повезан с Црвеним морем и сматра се врло важним пловним путем из Суецког канала који повезује Средоземно море и Арапско море са Индијским океаном и њим прође око 21.000 бродова годишње.