Целокупна управа Електротехничког факултета у Београду, предвођена деканом Дејаном Гвоздићем, поднела је оставку на седници Наставно-научног већа, која је требало да буде одржана ради изјашњавања о спорном пројекту “Јадар” и копању литијума. Овај догађај, који је први у историји факултета, изазвао је велики одјек у јавности.

Према информацијама до којих је дошао портал Нова.рс, седница је каснила пола сата, након чега је декан Гвоздић објавио да факултетско руководство подноси колективну оставку. У свом обраћању, декан је истакао да је управа факултета размотрила ситуацију у којој се институција нашла и да су закључили да је она веома неповољна. Он је нагласио да се факултет „без потребе нашао у тешкој ситуацији“, сугеришући да су околности наметнуте споља, а не од стране самог факултета.

Након што је декан саопштио одлуку о оставци, напустио је седницу, а заједно са њим то је учинио и најмање један од проректора. Иако је током дискусије већина чланова Наставно-научног већа била негативно настројена према пројекту “Јадар”, до званичног гласања није дошло управо због изненадних оставки.

Притисак на Електротехнички факултет да се изјасни о пројекту “Јадар” трајао је већ недељама. Како наводе извори упућени у ситуацију, сам декан је био против тога да факултет заузме став о питању копања литијума, јер сматра да та институција није компетентна за ту врсту питања, будући да се не бави областима директно везаним за екологију и рударство.

Овај догађај представља преседан у историји Електротехничког факултета, јер никада до сада није забележено да целокупно руководство поднесе оставку због спољних притисака и спорних политичких или друштвених питања. Развој догађаја око пројекта “Јадар” и реакција факултета привлаче велику пажњу јавности, док се чекају даљи потези надлежних институција.

Васељенска