Сједињене Америчке Државе оптужиле су први пут Кину да је пружила Русији директну подршку за њену „ратну машину“, што је, како оцењује „Фајненшел тајмс“, део интензивиране кампање подстицања Европе да се придружи Вашингтону у јачању притиска на Пекинг.

Заменик америчког државног секретара Курт Кембел рекао је, наиме, новинарима у Бриселу да Кина снабдева Москву производима који директно помажу руској војсци. Москва је, како он уверава, заузврат Пекингу помогла да развије подморничке, аеронаутичке и ракетне технологије.

„Ово није роба са могућношћу двоструке употребе. Ово су саставни делови веома значајног напора Кине да помогне у одржавању, изградњи и диверзфикацији различитих елемената руске ратне машинерије“, тврди Кембел.

Бајденова администрација је и раније у више наврата критиковала Пекинг због тога што је Русији наводно обезбеђивао робу двоструке намене, али је увек истицала да нема доказа да је Кина савезници пружила „смртоносну помоћ“.

Ипак САД траже од Европе да предузме више акција, укључујући и увођење санкција, како би извршио притисак на Кину да одустане од подршке Москви.

Продубљивање руске размене војног знања са Кином имало би „негативан и забрињавајући утицај“ на безбедност САД и њених савезника, рекао је Кембел, додајући да су Русија и Кина започеле и нове области сарадње – у дизајну и апликацијама. То би, како он страхује, могло имати веома значајан утицај на кинеске способности и распоређивање у западном Пацифику“.

Пекинг је оптужбе да подржава ратне напоре Русије одбацивао као „пристрасне, клеветничке и провокативне“, инсистирајући да је његова улога у сукобу у Украјини „конструктивна“ те да ником није обезбедио „смртоносну подршку“.

Русија је, иначе, у уторак најавила почетак једнонедељне поморске вежбе у којој учествује више од 400 пловила и подморница у Тихом и Арктичком океану и Средоземном, Каспијском и Балтичком мору. Четири кинеска ратна брода придружиће се вежби у Јапанском мору, наводи се у саопштењу. Најављујући почетак вежби, Путин је оптужио САД да „по сваку цену покушавају да одрже своју глобалну војну и политичку доминацију“.

„Под изговором супротстављања наводној руској претњи и обуздавања Народне Републике Кине, САД и њени сателити повећавају своје војно присуство у близини западних граница Русије, на Арктику и у азијско-пацифичком региону“, рекао је он.